A kondenzációs kazán
Milyen kémény kell a kondenzációs kazánhoz?
A kondenzációs kazán igazán energiatakarékos fűtési mód - de miért? Ellentétben a hagyományos fűtési rendszerekkel, a tüzelőanyag fűtőértékének felhasználása mellett további energiát is nyer, felhasznál. Az égéstermékben nagy mennyiségben keletkezik pára, aminek hője szintén fűtőértékkel bír, így annak felhasználásával fokozhatjuk a hatékonyságot. Ennek a rejtett hőnek a felhasználásával érhetjük el, hogy akár 100% fölé is emelkedjen a kondenzációs kazán hatásfoka. Ráadásul az energia-felhasználás szempontjából is takarékos megoldást jelent.
A kondenzációs kazán tehát energiatakarékos fűtést jelent. Ez nem jelenti viszont azt, hogy spórolni is tudunk vele - legalábbis nem azonnal.
A váltáskor magas költséggel kell számolni, hiszen kémény kiépítésére is szükség van, ráadásul a hagyományos gázkazánékhoz képest eltérő kéményre van szükség a kondenzációs kazán kiépítéséhez.
A beruházás drága, hosszabb távon azonban megtérül az energiatakarékosság okán.
Milyen kémény kell a kondenzációs kazánhoz?
Fűtés korszerűsítése előtt mindenképpen érdemes szakemberrel konzultálni. Így nem csak a különféle fűtési alternatívák előnyeit és hátrányait ismerhetjük meg jobban, de akár személyre szabott véleménnyel, tanáccsal is gazdagodhatunk.
Kondenzációs kémény kialakításánál három különböző opció áll rendelkezésünkre:
- Cső a csőben rendszer
- : egymásba szerelt csövek, ahol a belsőben távozik a füstgáz, a külső rész pedig az égéshez szükséges levegőt biztosítja.
- Osztott rendszer
- : az előzővel ellentétben, itt két külön cső biztosítja a működést.
- Szerelt szigetelt kéményrendszer
- : ennek kiépítése akkor lehet indokolt, ha a meglévő falazott kémény valamilyen okból nem használható. Ebben az esetben egy új külső szigetelt kémény kialakítását javasolják a szakemberek.
Annak kiválasztása, hogy végül a fenti három megoldás közül melyik kerül telepítésre, a szakember feladata. A választásnál figyelembe veszi a meglévő kéménykürtő átmérőjét, a kéményhosszt, és további méreteket, valamint a meglévő kémény bélelését és annak állapotát is vizsgálja.
Összességében elmondható tehát, hogy a kondenzációs kazán telepítése szakembert igénylő, és költséges megoldás lehet, azonban hosszútávon megéri a befektetést.