Érdemes B30-as falazatot szigetelni? - KÁDÁRKOCKA hőszigetelése
A korai, 1960-as években készült első szériás B30-as téglák nehezebbek voltak, kevesebb lyukkal, nagyobb tömörséggel és rosszabb hőszigeteléssel rendelkeztek, míg már az 90-es években készült darabok könnyebbek, több légréssel, kisebb súllyal rendelkeztek.
Ettől függetlenül a cikkünkben és a honlapon történő számításaink során veszünk egy középértéket és ezek alapján próbáljuk meghatározni a szigetelés vastagságát.
A cikkünk során vegyünk egy általános 70-es években épült 10x10- kádárkocka b30-as házat.
Milyen a jelenlegi hőátbácsátási tényezője a szigeteletlen b30-as falazatnak?
Egy szóval összefoglalva: rossz
Ha megnézzük a táblázatunk értékét, akkor láthatjuk, hogy szigetelés nélkül igen rossz, 1.574 W/m2K a falazatunk hőátbocsájtása, amely már az országban legelsőnek feljegyezhető 1920-as falazatok maximális hőveszteségéről szóló ajánlásnak sem felelt meg.
A táblázatban összehasonlítjuk az eps és grafitos hőszigetelő rendszerekkel történő hőszigetelés felrakásával történő javulást is.
Tegyük fel, egy hagyományos 15 cm-es eps szigeteléssel már megfelelünk a 2014-es és máig hatályos TNM rendeletnek, amelyet már egy 12 cm-es grafitos hőszigetelő rendszerrel is eltudunk érni. Cégünk a szigetelőlapok ajánlása során minimum a mérnöki kamara javaslatát veszi figyelembe.
Miért nem vettük fel a kőzetgyapot szigetelést a B30-as falazat esetén?
A kőzetgyapot szigetelő lapokat leginkább vályogházak, tömörfalazatok esetén javasoljuk. B30-as falazat esetén is lehet használni, de nem kötelező. A vakolható kőzetgyapot hővezetési tényezője nagyságrendileg megegyezik az EPS lapokéval!
Mennyit takaríthatunk meg egy 10 és 15 cm-es hőszigetelés esetén, ha egy b30-as kádárkockára számoljuk ki a hőátbocsátási tényezőket?
Elsőnek nézzük meg, hogy ha kint -5 Celsius fok van és bent +23, akkor kint a külső fal felülete 0,5 Celsius lesz! Rémisztő nem?
Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy nem kell a ház mellett lévő járdát jégteleníteni, mivel folyamatosan 0,5 celsiussal, vagy 5685 watt energiával fűtjük a 129 nm esetén a környezetünket.
Jobban szemléltetve egy átlagos B30-as épület hőveszteségét, ha átkonvertáljuk 60 wattos villanykörtékre, akkor közel 95 darabbal világítanánk az udvarunkat.
Tegyünk a kádárkockára elméletben egy 10 cm-es EPS hőszigetelést:
A leglátványosabb különbség a külső felület hőmérséklete:
A szigetelt falazaton -4,0 Celsius, míg a szigeteletlenen +0,5 Celsius fokos. A gyakorlatban a falazat külső felülete és a tégla síkja közé került egy szigetelő réteg, amelynek már a az elején megfogtuk a fagypontot és a B30-as téglánkat még jelentősen hidegebb időben sem fogja károsítani a fagy.
A hőátbocsátási tényezőnk új értéke: 0,293 W/m2K
Hány db 60 wattos izzóra csökkentettük a a veszteséget?
Közel 18 darab izzó, vagyis az 5685 wattos veszteséget 1058 wattra csökkentettük óránként.
Jelentősen javul az ingatlanunk komfortérzete, ha megfogjuk egy ilyen -5 fokos időben a falat, közel 2 fokkal lesz kevesebb, míg egy szigetelt fal esetén alig 0,5 Celsius. Hatalmas komfort érzet különbség, mivel gyakorlatilag egy érzékelhetően hideg falat fogunk fogdosunk, ha nem szigetelünk.
Mennyire csökken a fűtési költségünk egy 10 cm-es hőszigetelés esetén B30-as 10-10-es kádárkocka ház esetén?
A pontos számításhoz figyelembe kell vennünk az épület tulajdonságait. Nem mindegy, hogy mekkora a tetőfület, a nyílászárók, lábazat/homlokzat aránya és ezen felületek jelenlegi hőszigetelése.
Egy korszerű kondenzációs kazánnal pedig hatalmasat tudunk csökkenteni a fűtési költségeinken.
A táblázatban egy átlagos kádárkocka ház méreteit vettem fel:
Ebben az esetben a falazaton elvesztett energia az összes felülethez képest 43 %-al lesz kevesebb. Ha ezt fűtés költségekben szeretnénk értelmezni, akkor 100 eFt-nyi fa vagy gáz mennyisége közel 43 %-al fog csökkenni.
Természetesen ezek a számok patikamérlegen kimért és excell táblázatban laboratóriumi körülmények között érvényesek. Véleményem szerint a 35 %-al kevesebb energiabevitel reális lehet ebben az esetben.
Ha az ingatlanunk többi részét is megfelelően szigeteljük, ezalatt értem a tetőt, nyílászárókat, akár egy kondenzációs kazán beszerelését, tapasztalatból írom, hogy közel 130 ezer Forintra csökkenhető egy ilyen ingatlan fűtése 10 cm-es szigeteléssel.
Nézzük meg, ha 20 cm-es eps hőszigetelést teszünk a B30-as kádárkocka házra?
A hőátbocsátási tényező az eredeti szigeteletlen 1.57 W/mK-ről fog lecsökkenni 0,16 W/mK-ra, amely már bőven befér a mérnöki kamara ajánlásának és nagyon megközelíti a jelenlegi passzívház falazaton lévő hőátbocsátásának az elvárását.
A falazatunkon elmenő hőmennyiség 10 db 60-as izzóra fog lecsökkenni, amely a 10 cm-es hőszigetelő lapokkal szemben is egy jelentős különbség.
Ha tovább vizsgáljuk és egy ilyen hideg időben megfogjuk a falazatunkat, -0,2 fokkal lesz kevesebb a falazat hőmérséklete. Tovább csökkentettük a hőmérsékletet, ebben az esetben pedig 0,3 Celsius fokkal lesz kevesebb, vagyis 22,7 Celsius fokos lesz egy olyan falazat, amelynél 23 fokos a levegő, viszont kint -15 Celsius fok van.
Szembeötlő a különbség egy 10 és 20 cm-es EPS hőszigetelő rendszer között, mivel ezek a tartományok nem csak egy didergős téli időben, hanem a nyári melegben is működnek. Sokkal később fog átmelegedni egy jól szigetelt családi ház.
Ha szeretnének tanácsot kérni tőlünk, keressenek bizalommal!