Fűtés megtakarítás 370 ezer Ft-ról 100 ezer Ft-ra
Mi is szembesültünk ezzel a problémával, amikor egy olyan házat vásároltunk, amelybe nem volt bekötve a gáz. Elsőre talán úgy tűnhetett, hogy a gáztalan ház nem jelent nagy problémát, hiszen napjainkban egyre többen választanak alternatív fűtési megoldásokat. Azonban az első tél tapasztalatai alaposan átrendezték a terveinket.
Megosztom a történetünket és a tapasztalatainkat, hogyan sikerült a fűtési költségeinket a kezdeti 370 ezer Forintos összegről 100 ezer Forint környékére csökkenteni.
Kiindulási pont
Az egyszintes ingatlanunk 2016-os építésű 30-as leier falazóanyagból készül. Fűtött lakóterülete 100nm, kb 160 négyzetméteres falfelülettel, hatalmas 2 rétegű műanyagablakokkal. 5 cm-es homlokzati szigeteléssel, 10 cm-es födémszigeteléssel, lábazati hőszigetelés nélkül.
2021 az első tél: Fűtés klímákkal
Az első tél fűtésének tervezésekor úgy döntöttünk, hogy 3 db hűtő-fűtő Gree Comfort X klímával oldjuk meg az otthonunk fűtését. Akkor még úgy gondoltuk, hogy ez lesz a leggazdaságosabb és legrugalmasabb megoldás, közben pedig megigényeltük a gázcsonkot a szolgáltatótól.
Gree Comfort X 3,5 és 5,2 kW-os klímák
A klímák beállítása könnyű, gyorsan melegítenek és mivel az áram árak viszonylag stabilnak tűntek, nem is aggódtunk különösebben. Sajnos, hamarosan szembesültünk a valósággal: 2022-ben kitört a háború, és vele együtt az áram árának drasztikus emelkedése annyira megemelte volna a rezsinket, hogy az eddigi évi közel 10 000 kW áram az eddigi 370 eFt-ról, több mint 700 eFt-ra emelkedett volna. Ekkor világossá vált, hogy változtatnunk kell, ha hosszú távon fenntartható megoldást szeretnénk találni. H tarifára történő átállás közel 500 eFt befektetés lett volna a villanyóraszekrény csere miatt és ezzel a befektetéssel csak a meglebegtetett drágább villanyszámlát csökkentettük volna, nem pedig a hatékonyságunkon növeltünk volna. A klímával történő fűtést nagyon sok ügyfelünk dicséri, de én személy szerint huzatosnak érzem.
Födém hőszigetelése
Mivel mi is egy egyszerű magyar háztartás vagyunk, ezért nekünk se ment minden anyagilag egyszerre. A rezsicsökkentő beruházást fontossági sorrendben hajtottuk végre.
Még a háború kitörése előtt egy unalmas téli napon az egyik barátommal 10-ről 30 cm-re növeltük a födém hőszigetelését. A padláson középre kialakítottunk egy járható pakolós padozatot is.
2022 - Váltás kandallós fűtésre
2022 második felében még nem volt még gázcsonkunk, ezért az áram helyett egy alternatív fűtésre volt szükségünk. Az ingatlanunkban radiátorok vannak, ezért egy hőszivattyú hatékonysága nem lett volna számunkra megfelelő.
Kandalló építése
A háború okozta gázszállítások bizonytalansága miatt szükségünk volt egy alternatív fűtési megoldásra, ezért építettem egy kéményt és kandallót. Bár sokan szkeptikusak a fa tüzelésű fűtési rendszerekkel kapcsolatban, mi úgy találtuk, hogy ez egy viszonylag költséghatékony alternatíva.
Kész kandalló
Egy jól megválasztott kandalló nemcsak meleg otthont biztosít, hanem kellemes atmoszférát is teremt a hideg téli napokon. Fát körülbelül 250-300 eFt-ért vásároltam és több munkát igényelt, mint a klíma használata.
Ugyanakkor a költségek érezhetően csökkentek, a hőmérséklet jelentősen magasabb volt, mint a 22 fokos huzatos klímázás során. A fűtésszámla már megfizethetőbb volt, bár még mindig nem ideálisak, mivel rengeteg kosszal és munkával járt.
A kandallós fűtés során próbálkoztam a meleg levegő befúvásával kandalló ventillárorral légcsatornákon keresztül, azonban ez zsákutcának minősült a nagy hőveszteség miatt.
2023- Az igazi áttörés: Szigetelés és kondenzációs gázgazán
A valódi megoldás azonban még váratott magára. Tudtuk, hogy a ház hővesztesége miatt jelentősen több energiát használunk fel a kelleténél.
Kíváncsi, hogy mennyibe kerülhet a hőszigetelő anyag? Számolja ki kalkulátorunk segítségével!
Az otthonunk eredetileg lábazati szigetelés nélküli, de 5 cm-es homlokzati szigeteléssel rendelkezett, amely nem volt elegendő ahhoz, hogy megfelelően bent tartsa a meleget. Ezért úgy döntöttünk, hogy teljeskörű hőszigetelést végzünk és a szigetelést 15 cm vastagságra növeltük.
Szigetelés előtt
Ez már jelentős lépés volt a fűtési költségek csökkentése felé, hiszen a jól szigetelt házban sokkal kevesebb energiára van szükség a meleg hőmérséklet fenntartásához. Tudtuk, hogy az eddigi hőigényünk is nőni fog, ezért 10 cm-es eps helyett 10 cm-es grafitos szigeteléssel dolgoztunk.
Ezt a beruházást körülbelül 2023 nyarára el is végeztem, ezért komfortban már volt összehasonlítási alapom a kandallós fűtés esetén jól és kevésbé jól hőszigetelt ingatlan esetén. Az esti órákban nappaliban mért 28 fokos meleg egy fagyos éjszakai órában 25-26 fok közé süllyedt, amely a nagy energiapazarló ablakok ellenére érezhetően jobb volt, mint az előző év átlaga. A fa is látványosan kevésbé fogyott.
Szigetelés után
Szeretne egy jó hőszigetelés kivitelező csapatot? Töltse ki űrlapunkat!
Kondenzációs gázkazán bekötése
Novemberben végre megérkezett a várva várt gázcsonk, így lehetőség nyílt arra, hogy bevezessük a gázt az otthonunkba. December elején megérkezett a gázszerelőnk és december 12.-én a gázóra felrakását követően elindítottuk a fűtést.
A házban már kivolt építve a radiátoros hálózat, ezért a gépészeti rész telepítésére volt csak szükség.
Egy modern, Saunier Duval Thema Condens 25 kondenzációs gázkazánt telepítettünk, amely hatékonyan működik és viszonylag alacsony gázfelhasználással biztosítja a szükséges hőmennyiséget. Az eredeti villanybojlert fent hagytuk a falon alternatívaként, de egy Hajdu HR-N indirekt tároló gondoskodik a melegvizünkről. Nagyon fontos, hogy ezeket a kazánokat, épp úgy, mint a hőszigetelés esetén rendszerben kezeljük. A gázkazánhoz megvásároltuk a gyári wifi-s, akár telefonról vezérelhető MiGo termosztátot, amely a külső hőmérséklet változására akár az előremenő víz hőmérsékletét is tudja szabályozni. Az applikációban beállítottunk különböző hőmérséklet tartományokat az életvitelünk szerint, de ettől függetlenül észrevettük, hogy tanul a termosztát is. Pl.: A melegvizünket az esti és reggeli fürdéshez mindig előkészíti, de a reggel 6-ra állított melegebb belső hőmérséklet előállításához is azt tapasztaltuk, hogy hidegebb időben magasabb előremenővel hamarabb kezd fűteni, mint egy enyhébb időszakban.
A fűtéstechnikai termékeket a www.netkazán.hu webshoptól szereztem be, ahol a kedvező árak mellett az ügyfélszolgálatos kollégák nagyon sokat segítettek nekem a fűtésrendszer elméleti összerakásában. A különböző kiegészítőket úgy próbáltuk összepárosítani, hogy azok költséghatékonyan, de hosszútávon szolgálják a fűtési igényünket!
A szigetelés és a kondenzációs kazán kombinációja hihetetlen megtakarítást hozott. A fűtési költségeink beleértve a melegvíz előállítását is körülbelül egy évre összesen 100-120 ezer Forintra csökkentette, mivel most október 7.-én 783 köbméternél áll a gázóránk fogyasztása. A ház átlaghőmérséklete a kislányunk érkezésével nőt 25 fokos átlaghőmérsékletre a 22 fokos klímás fűtéshez képest.
Tanulságok és tippek a fűtés megtakarításhoz
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján néhány tanácsot tudok adni mindazoknak, akik hasonló helyzetben vannak, vagy szeretnék csökkenteni a fűtési költségeiket:
Szigetelés fontossága: A megfelelő hőszigetelés alapvető fontosságú a fűtési költségek csökkentéséhez. Egy jól szigetelt házban kevesebb energiára van szükség a meleg fenntartásához.
Hatékony fűtési rendszer kiválasztása: A modern, energiatakarékos fűtési rendszerek – például a kondenzációs kazánok – jelentős megtakarítást hozhatnak.
Alternatív fűtési megoldások: Bár a klíma jó megoldás lehet kisebb helyiségek fűtésére, hosszú távon egy hatékonyabb, például gázalapú rendszer vagy a kandalló jobban megtérül.
Energiapiaci változások figyelemmel követése: Az energiaárak ingadozása jelentősen befolyásolhatja a költségeket, így érdemes folyamatosan figyelni a piaci tendenciákat, és ennek megfelelően optimalizálni a fűtési rendszert.
Összességében a fűtési költségek csökkentése nemcsak a pénztárcánkat kíméli, hanem hosszú távon fenntarthatóbbá és környezetbarátabbá is teszi az otthonunkat. Az energiahatékonyságra való törekvésünk végül meghozta a várt eredményt: a 370 ezer forintos fűtésszámlák helyett most már 100 ezer forint körüli összegekkel kell számolnunk, és mindeközben kényelmesen, melegen éljük mindennapjainkat.