Otthonfelújítási támogatás 3 hónap után

2024.10.02
A 2024 július 1.-én kezdődő otthonfelújítási támogatás első beadása óta eltelt közel 3 hónap, mivel jelenleg október elejét írunk. Az ügyfelek rengeteg árajánlatot adtak be a cégünk aláírásával és augusztus 27.-én megtörtént az első sikeres pályázat szerződéskötése is.

Mi a valóság? Mennyire sikeres a program? Az építőipar jelene és a kilátásai egy kivitelező/kereskedő szemszögéből!

Kezdjük az elején

2019 ben volt egy MFB energetikai hitelprogram, amelyben a saját egyéni vállalkozásom is részt vett, mint kivitelező. A programban nem volt ”vissza nem térítendő támogatás”, csak kamattámogatott hitel, amelynek a törlesztés kezdetét az ügyfél akár 2.5 évvel eltolhatott. Konkrétan az akkori törlesztő részlet az ügyfél szempontjából azóta elinflálódott. A program egyszerű volt, mivel nem kellett regisztrált kivitelezőnek lenni, egyszerűen csak be kellett adni 2 számlát és egy teljesítési igazolást. Ha az ügyfél teljesítette a hitel feltételeit és megfelelően javította energetikai szempontból az ingatlanát, megkapta a kamatjóváírást. Kivitelezői szempontból mindig kiszámíthatóan határidőre fizettek ezért egy sikeres program volt.
 
2021

A korábbi MFB programot közben kivezették, majd jött a kormány által meghirdetett 3+3-as otthonfelújítási támogatás 2021 január 1.-jén, amely 2022 végéig működött. 2022-ben kitört az ukrán-orosz háború, elszálltak az energiaárak majd az építőanyagárak is. A támogatás kivezetése miatt a 2022-es év második felében hatalmas keresletnövekedés volt, amely 2023-ban ezzel a lendülettel be is zuhant.
 
2023

Mi történt 2023-ban? A közeledő 2024-es választásokra és a fenti szemléletváltásra hivatkozva mindenki kivárt.
Mindenki azt várta, hogy választások előtt milyen programot fognak bedobni, amelyet végül április közepén bejelentettek és csúszással, de július elején el is indult.
 
Az otthonfelújítási program hatalmas sikert aratott az érdeklődések tekintetében, mivel a cégünkhöz is feldolgozhatatlan mennyiségű kérés érkezett be.  Közel 1500 kalkuláció készült a hőszigetelő kalkulátorunk segítségével és megközelítőleg 100-150 db aláírt ajánlatot kaptak az ügyfeleink. Rengetegen szeretnék korszerűsíteni otthonukat a támogatás segítségével. Az első hónapban már az MFB pontokon több tízezren érdeklődtek a program iránt, és sokan elkezdték a szükséges papírmunkát. 
 
A júliusi kezdetek óta megtörtént az első sikeres megrendelés, amelyet az ügyfél saját finanszírozásból oldott meg. A mai napon megérkezett egy másik ügyfelünk visszajelzése is, aki már banki finanszírozásos, hogy mehet szerződést kötni, zöld utat kapott. 

Miért ilyen népszerű az otthonfelújítási program?

Ingyen pénz a felújításra: A hitelösszegből 2.5-3.5 mFt vissza nem térítendő jóváírásra vagyunk jogosultak, ha teljesítjük a feltételeket. 
Alacsony önrész: A felújítások megkezdéséhez elég 1 mFt megléte, amelyet akár költségszámlával is igazolhat. 
Kiszámítható kamatozás: Az Otthonfelújítási támogatás hitelösszege kamatmentes 

Miért indult nehézkesen a pályázat? Mi a probléma?

Sokan szeretnék igénybe venni a otthonfelújítási támogatást, azonban pályázat benyújtása nem egyszerű. Sok az adminisztráció, olykor 2-3 hónapot vesz igénybe az első árajánlattól a beadásik történő papírmunka.

Olykor újra kell kérnünk 1-1 igazolást ahhoz, hogy végül beadhassuk a pályázatot. 

Miért ilyen nehéz a pályázat benyújtása? Mire figyeljünk papírok összerakása során?

Határidők: Fontos, hogy a köztartozásmentes igazolást, munkáltatóit, árajánlatok határidejét próbáljuk meg úgy összehangolni, hogy ne fussunk ki az érvényességéből, mivel kezdhetjük újra az egészet. 
Nehéz a kivitelezői regisztráció: sok időt igényel, kereszt tevékenységekhez kötött és ezeket is legalább 1 éve végezni kell. Vizsgálják a vállalkozásokat is, amelyben nincs egyértelmű szabály. Bankok között is van különbség, mivel a pályázat során van olyan kivitelező partnerünk, akit visszadobott az egyik bank, a másiknak pedig gondolkodás nélkül visszaigazolt, hogy jogosult az 50%-os előfinanszírozásra. Attól, hogy valaki nincs fent a kivitelezői listán, még 50%-ra jogosult lehet! 
Termékinfó lista: Értjük, hogy védeni kell a magyar gyártókat, de nem egyértelmű, hogy a környezeti pontszámokat a beadás helye szerint nézik, vagy az átlag alapján. Ezzel kapcsolatban a bankos hölgyektől se kaptunk egyértelmű választ. A feltöltés nehézkesen ment, még mindig nem teljes az építőanyag lista. 
Legyünk türelmesek: A pályázati elbírálás kb. 70 nap. 
Folyamatosan változó szabályozás: Amióta kijött az otthonfelújítási támogatás, legalább 3x változtattak a feltételeken. 
Túlárazás: Biztos, hogy megéri ezért a 2.5-3.5 mFt-ért törni magunkat? Ha a bank finanszírozza a munkát, abban az esetben a kivitelező a 2.ik részletet később kapja meg, ráadásul egy bizonytalan helyről, mivel még nincs kiforrva a kifizetési rendszer. A kivitelezők ezen okokból hajlamosak a túlárazásra, mivel a pályázat keretei is magasabb kivitelezési árat engednek meg a piaci ártól! Mivel a kivitelezők bizonytalanok a 2.-ik részletet illetően, ezért sokan 2 árat adnak meg. Pályázattal vagy pályázat nélkül. A túlárazás a mi kivitelező partnereinkre nem jellemző!
Túlárazott energetikai tanúsítványok: Mivel a pályázathoz energetikai tanácsadásra és felmérésekre is szükség van, ezért szintén tovább növekedik a költségvetés. Általában ezeket a tanúsítványokat a legmagasabb befogadható áron vállalják! 

Ennyi idegeskedés és munkáért megéri pályáztatni az otthonom?

Ez mindenkinek legyen a saját döntése, saját véleményem szerint önmagában a kamattámogatott hitel miatt érdemes ezen végig menni, de önmagában a 2.5-3.5 mFt-ért NEM! Miért NEM? Egyszerűen a kivitelezés költsége a bőre eresztett határok miatt a pályázat keretein belül nagyon megnövekedett, illetve ha ehhez hozzáadunk egy esetleges pályázatírást és energetikai tanúsítványt, már felélte egy átlagos ház támogatását. 

Mit javaslunk az MFB-nek, ha olvassák ezt a cikket? 

(Bárcsak számítanánk annyira a piacon, hogy elolvassa egy döntéshozó a jelenlegi cikkünket!) 

  • Az eljáró MFB banknak egy online felületet kellett volna létrehoznia a pályázat beadására, amely egy előminősítésnek számított volna. Az előminősítést a bank elővette volna a személyes beadás során és ha minden egyezik, csak egy aláírás kell az ügyféltől. Mennyivel egyszerűbb lehetett volna... 
  • Az online felület lépésről lépésre kérte volna be a szükséges papírokat és egyben a határidőket is rögzíthetnénk a számokkal.
  • Ne excelben gondolkodjunk, amely túl van bonyolítva, hanem egyszerű online felületről, amelyben a számokat kell az ügyfélnek rögzítenie, majd ezt szkennelt/pdf iratokkal igazolnia. (2024-ben élünk, jól megfizetett programozókkal, véleményem szerint 2 hét alatt lefejlesztette volna egy kisebb csapat.)
  • A felület végén, ha megfelel az ügyfél az előminősítésnek, akkor választhatna bankot és szabad időpontot.
  • A bőre eresztett kivitelezési költségek határát nyugodtan lehetne csökkenteni 30-40 százalékkal, mivel jelenleg egy kádárkocka házat sokan 7 millióért vállalnak, miközben a reális ára egy ilyen ingatlan szigetelésének 3,5-4 mFt.. 

A jövőben próbáljunk meg változtatni a szemléleten! 

A cikk elején említett szemléletváltásra véleményem szerint szükség van. 2011 óta létezik a homlokzati hőszigetelés .hu honlapunk és a diplomamunkám egy része is kitért a látogatók vásárlási szokásaira. A pályázatok mindig nagyon befolyásolták a megkereséseinket.

Egy-egy bejelentés növelte a megkereséseket, a kivárás pedig csökkentette.

Ezzel semmi gond nincs, de ez az utóbbi időben a kedvező kamatozású hitel ingyen pénzbe fordult át, amely olyan hullám hegyeket és völgyeket generált a piacon, amely senkinek se jó. Nem jó a gazdaságnak, mivel a kampány előtti csend idején csak vánszorog az építőipar, amelyben az áfabevétel is minimális. Ekkor mindenki csak kivár, hogy mit fog bedobni a kormány választások előtt. (A lakosság nem csak a létbizonytalanság és a magas infláció miatt nem költ, hanem arra számít, hogy 2025-ben valamilyen vissza nem térítendő támogatást fognak bedobni a közösbe) A vissza nem térítendő támogatás még a tehetősebb réteget is fékezi, gondolkodóba ejti.
 

A pályázatos, pörgetett építőipar hosszútávon szintén nem jó, mivel a pályázatra kiosztott milliókat az áfabevétel fedezi. 

Saját véleményem szerint az ingyen pénzt abszolút ki kellene vezetni az építőiparból, amelyet bátra meg lehetne mondani a köznépnek! (ezt senki nem fogja bevállalni 2026 előtt) Kamattámogatott 0%-os hitelekkel, egyszerűsített formában beadható pályázattal és a vállalkozó felé 14 napos fizetési határidővel lehetne megpörgetni az építőipart. A 14 nap egy olyan vállalható fizetési határidő, amellyel nem szállnának el a vállalási költséget és folyamatos egyensúlyban lenne az ipar. 

Pl. a babaváró támogatáshoz hasonlóan lehetne egy 0 %-os energetikai hitel, amelyet részletekben készültségtől függően kiutalnak az ügyfélnek.

A kamatkedvezmény mértékét különböző vállalásokhoz lehetne kötni. Ebben viszont születés számtól függetlenül csak az energetikai javulás mértéke számítana. 50%-os javulás esetén 0%-os, 30%-os javulásnál 3-5%-os, de ha nem teljesíti a korszerűsítést 2 éven belül simán átvált egy kedvezőtlen kamatozású banki hitellé. 

Ebben az esetben az energetikai tanúsítás excell táblázatát leválthatná egy online felület, amelyet egy jogosultsággal rendelkező tanúsító igazolhatna, hogy igen, megtörtént a korszerűsítés és mekkora a javulás mértéke. 

Összegzés

Építőipari kivitelezőként és kereskedőként mindig örülünk egy-egy bejelentésnek, de az építőiparnak stabilitásra és kiszámíthatóságra van szüksége, amelyet saját véleményem szerint vissza nem térítendő támogatásokkal nem fogunk elérni.