Polisztirol, grafitos vagy kőzetgyapot szigetelést tegyek a falra? Mivel szigeteljek?
Ha kőzetgyapot homlokzati hőszigetelő rendszerben gondolkodunk, akkor első és legnagyobb előnye a páraáteresztő képessége a hagyományos polisztirol szigeteléssel szemben. Azonban a keményhabos polisztirol szigetelések közül 2 féle alap megoldást választhatunk, fehér, hétköznapi nevén polisztirol, nikecell, vagy szürke grafitos hőszigetelő rendszer.
Az általunk értékesített kőzetgyapot lapok mindkét oldala keményített, a polisztirolhoz képest a kőzetgyapot ára a lapok miatt drágább, de összességében minden kiegészítővel összeszámolva már nem olyan drasztikus az árkülönbözet ahhoz, hogy ne merjünk rajta bátran gondolkodni. A szigetelő anyagok kiválasztását követően a szigetelés vastagsága is kérdés lesz.
Amikor 2011-ben elkezdtük az első honlapunkat szerkeszteni, sokat olvastunk azután, hogy vajon a magyar háztatások hány %-ka szigeteltette le az ingatlanját, illetve mekkora piaci kereslet lehet a szigetelőanyagokra. Sajnos azt kell, hogy mondjam, hiába telt el 8 év, még nincs leszigetelve a háztartások fele se ma Magyarországon, de ettől függetlenül új piaci lehetőségként bukkannak elő olyan régi ügyfeleink, akik bővíteni szeretnék a régi szigetelésüket. Természetesen erre is van lehetőség, de erről egy későbbi blogcikkünkben fogunk írni részletesen.
A fent említett adatokat a ksh nyilvános adataiból szűrtük le, de ha csak egyszerűen végig megyünk egy nagyváros családiházas övezeteiben egy pár utcán, hasonló házistatisztikát kaphatunk. A fent említett adatokból nyilvánvaló, hogy rengeteg energiát pazarolunk, egy jó mai technológiás hőszigeteléssel akár harmadára is csökkenthetjük a fűtésköltségünket.
Ha teheti, tegye meg minél hamarabb a homlokzati hőszigetelést. Ha anyagi akadályokat lát akkor azt javasoljuk, hogy szakaszolja ezt a nagy kiadást. Elsőnek vegye meg a hőszigetelő alaprendszert, mivel ennek az ára folyamatosan emelkedik, majd ezt követően csináltassa meg kivitelezővel a munkálatokat. A szigetelőlap ragasztásáról csináltunk egy kis segédletet! A színező vakolat és a felhordása is akár szakaszolva működhet, de nem javasoljuk, hogy 1-2 hónapnál tovább álljon egy vödrös vagy zsákos nemesvakolat. Ha kell, akkor mi betároljuk.
De a hosszú bevezető után térjünk rá a központi kérdésre. Melyik szigetelő anyagot vásároljuk meg?
Eps, polisztirol, nikecell, vagy csak hagyományos polisztirol:
Pro:
- Legjobb ár/érték
- Nem igényel drágább kiegészítő eszközöket
- Kedvezőbb áru vakolattal és ragasztóval is kivitelezhető
- Legismertebb, vagyis egyszerű pótolni vagy éppen többen értenek hozzá
- Vályogházakhoz nem javasoljuk, csak a kőzetgyapotot
Kontra:
- a homlokzati szigetelőlapok közül ennek a ”legnagyobb” a hőátbocsátása
- átlagban 10-15%-kal jobb a hőszigetelő képessége
- egyik legnépszerűbb szigetelőanyag
- kivitelezése módja megegyezik a polisztiroléval
- Érdemes vele gyorsabban dolgozni! (bővebben telefonon)
- picit drágább a hagyományos fehér társánál
- Légáteresztő képesség
- Tűzgátló anyag, nem éghető
- Kiváló hangszigetelő
- Természetes anyag
- drágább a polisztirolhabos termékekhez képest
- több szakértelmet igényel és időigényesebb
- nagyobb az anyagszükséglete!
Grafitos szigetelő lapok:
Pro:
Kontra:
Kőzetgyapot szigetelés:
Pro:
Kontra:
2021-től tovább szigorodnak a falazatok hőátbocsátási tényezőire vonatkozó határértékek, ezért szigetelés előtt javasoljuk megnézni ezen cikkünkben található táblázatot az aktuális szigetelőanyagra és falazatra méretezve.